
Jak zbadać zawartość wody w sprężonym powietrzu?
Jak zbadać zawartość wody w sprężonym powietrzu? Metod jest kilka, a wybór odpowiedniej zależy od pewnych czynników. Jakich? Odpowiadamy poniżej.
- Metody badania zawartości wody w sprężonym powietrzu
- Co powinien zawierać raport z badań wilgotności?
Jakie są metody badania zawartości wody w sprężonym powietrzu? Co właściwie powinien zawierać raport z badań wilgotności? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w dzisiejszym krótkim wpisie.
Metody badanie zawartości wody w sprężonym powietrzu
Chcesz wiedzieć, ile sprężone powietrze ma w sobie wody? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy pobrać próbki powietrza sprężonego na potrzeby pomiaru temperatury punktu rosy. Metod oznaczania zawartości wody jest wiele, a do najpopularniejszych zalicza się metodę spektroskopową, kondensacyjną, elektryczną, chemiczną oraz psychometryczną.
Jeśli mamy do czynienia z wilgotnością dla ciśnieniowego punktu rosy od -80 do 0 stopni Celsjusza, odpowiednią metodą będzie spektroskopowa. Przy niskich wartościach cieniowego punktu rosy sprawdzi się metoda elektryczna oraz kondensacyjna. Metodę chemiczną oraz psychometryczną poleca się do badania zawartości wody w sprężonym powietrzu w instalacjach technologicznych. Te ostatnie znajdują się głównie w branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej lub automotive.
Co powinien zawierać raport z badań wilgotności?
Chcesz przygotować raport z badań wilgotności, ale właściwie nie wiesz, co powinno się z nim znaleźć? Przede wszystkim dokument musi obejmować opis układu sprężonego powietrza oraz warunków, w jakich pracuje. Ważny jest również opis punktu, z którego pobierano próbki, opis warunków pobierania próbek, a także średnia ze zmierzonych wartości w odniesieniu do rzeczywistych warunków i warunków odniesienia. Średnie z wartości zmierzonych podaje się w stopniach Celsjusza. Raport z badań wilgotności musi zawierać także rzeczywistą wartość ciśnienia, informację na temat ewentualnych niepewności pomiarów oraz datę informującą o tym, kiedy pobrano próbki i kiedy wykonano pomiary.
2 Replies to “Jak zbadać zawartość wody w sprężonym powietrzu?”
Cześć, możecie opisać szczegółowo te metody? Najlepiej krok po kroku – tak wiecie, w formie instrukcji.
Jest jakiś wzór tego raportu z badań wilgotności do pobrania? Czy to raczej każdy indywidualnie go sobie tworzy, uwzględniając te dane, o których tu wspominacie?