Jak wykonać pomiar wilgotności sprężonego powietrza?
Jak wykonać pomiar wilgotności sprężonego powietrza? Z czego powinien składać się raport z badań wilgotności? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
- Pomiar wilgotności sprężonego powietrza – popularne metody
- Jak przygotować raport z badań wilgotności?
Jeśli zastanawiasz się, jaką metodę wybrać do pomiaru wilgotności sprężonego powietrza, zapraszamy do lektury! W niniejszym artykule przedstawiamy popularne sposoby i wskazujemy, w jakich sytuacjach i branżach sprawdzą się konkretne rozwiązania.
Pomiar wilgotności sprężonego powietrza – popularne metody
Do popularnych metod oznaczania zawartości wody w powietrzu sprężonym zalicza się metodę kondensacyjną, spektroskopową, chemiczną, psychometryczną oraz elektryczną. W przypadku wilgotności od -80 do 0 stopni Celsjusza poleca się wykorzystywać metodę spektroskopową. Przy niskich wartościach tak zwanego cieniowego punktu rosy doskonale sprawdzi się także metoda elektryczna i kondensacyjna. Natomiast zawartość wody w sprężonym powietrzu przy instalacjach technologicznych, montowanych w branży spożywczej, farmaceutycznej, automotive czy kosmetycznej poleca się metodę psychometryczną lub chemiczną.
Jak przygotować raport z badań wilgotności?
Odpowiedni raport z badań wilgotności powinien zawierać przede wszystkim kompleksowy opis układu sprężonego powietrza oraz warunki jego pracy. Potrzebny jest także opis punktu, z którego pobierano próbki i opis stosowanych warunków ich pobierania. Ważna będzie średnia ze zmierzonych wartości, którą wyraża się głównie w Celsjusza oraz rzeczywista wartość ciśnienia. Nie może zabraknąć także daty pobrania próbek oraz wykonania wszystkich pomiarów.
2 Replies to “Jak wykonać pomiar wilgotności sprężonego powietrza?”
Dzięki za informacje! Szukałam właśnie wiadomości, co powinno być uwzględnione w raporcie.
My wykorzystujemy metodę chemiczną. Jest dla nas najbardziej odpowiednia!