
Wilgotność sprężonego powietrza – dlaczego w sprężonym powietrzu jest woda?
Zastanawiasz się, dlaczego w sprężonym powietrzu jest woda? A może interesuje Cię, dlaczego ważne jest wykonywanie pomiarów związanych z wilgotnością sprężonego powietrza? Szczegóły znajdziesz w niniejszym wpisie.
- Dlaczego w sprężonym powietrzu jest woda?
- Jak mierzy się zawartość wody w sprężonym powietrzu?
Sprężarki z reguły wytwarzają sporą ilość wody, którą należy regularnie usuwać. Jeśli woda będzie zalegała, spowoduje nie tylko korozję znajdujących się w urządzeniu przewodów, ale także działać jako swego rodzaju rozpuszczalnik oleju sprężarkowego. Dodatkowo taka zbiera zanieczyszczenia, które nie tylko zatykają pneumatykę instalacji, ale także nierzadko zanieczyszczają produkt, który aktualnie wytwarzasz. Z tych właśnie powodów ważne jest, aby wodę tę regularnie usuwać.
Dlaczego w sprężonym powietrzu jest woda?
Skąd bierze się w ogóle woda w sprężonym powietrzu? Otóż woda znajduje się w powietrzu. W trakcie sprężania z powietrza urządzenie wyciska wodę i tym sposobem sprężarka jest w stanie wytworzyć sporą jej ilość. Jeśli w Twoim urządzeniu znajduje się osuszacz, on również może wytworzyć dodatkową ilość wody.
Dobre sprężarki z reguły mają tak zwany separator kondensatu, którego zadaniem jest usuwanie wilgoci ze strumienia, który tworzy sprężone powietrza. Warto jednak pamiętać, że na wylocie urządzenia powietrze z reguły jest cieplejsze od temperatury otoczenia. W przewodach sprężone powietrze zacznie się ochładzać i tym samym dojdzie do wykrapiania wody. Z tego powodu zaleca się wykorzystywać wspomniane osuszacze.
Nierzadko sprawdza się również zawartość wody w sprężonym powietrzu, wykorzystując do tego kilka metod. Jak oznaczyć zawartość wody w sprężonym powietrzu? O sposobach wspominamy w dalszej części niniejszego wpisu.
Jak mierzy się zawartość wody w sprężonym powietrzu?
Do najpopularniejszych metod badania zawartości wody w powietrzu sprężonym zalicza się metodę chemiczną, elektryczną, spektroskopową, kondensacyjną oraz psychrometryczną. Ciśnieniowy punkt rosy to powszechny sposób pomiaru zawartości wody i wiąże się z określeniem punktowej wartości temperatury w tym miejscu, w którym sprężone powietrze lub gaz będą nasycone wodą oraz w którym rozpoczyna się cały proces kondensacji, lub przekształcania się w ciekły stan. To taki punkt, w którym powietrze nie ma możliwości zatrzymać większej ilości wodnej pary.
2 Replies to “Wilgotność sprężonego powietrza – dlaczego w sprężonym powietrzu jest woda?”
Coś więcej o osuszaczach? Jak wybrać? Czy każdy się nada?
Dzięki za odpowiedź. Szukałem informacji na temat tej wody w sprężarce. Fajnie i krótko wyjaśnione.